EAN 5706445470693 / E-NR 4219757

Ideal Fibermaster – Fiberoptiskt dämpningstestset

– Powermeter och multimode ljuskälla

7 995,00 SEK
Pris inkl. moms 9 993,75 SEK

På lager Få kvar på lager Snart på lager igen

Köp nu
Upprätta ny lista
Spara
Ideal Fibermaster är en ny smidig fibertestare för verifiering av multimode 50nm och 62,5nm fiberkablar i fiberinstallationer vid en våglängd på 850nm. Setet består av en 850nm ljuskälla och en optisk powermeter för 850, 1310, 1490 och 1550nm våglängd. Ljuskällan kan på ett enkelt sätt ”dockas” i botten av powermetern för enkel och säker förvaring.

Instrumentet mäter på fiberledaren i dBm samt mW och räknar ut förlusten eller dämpningen i dB. Det är möjligt att kalibrera dämpningen i dB. Detta ger användaren möjligheten att sätta en referensnivå för ljuskällan och därigenom direkt avläsa förlusten på fiberlänkar utan att manuellt behöva beräkna värdena. Instrumentet kompenserar för patchkablarna som används till testet.

Instrumentet levereras inkl. solid bärväska, 1 st. universaladapter för powermetern och övergångar för ST-, SC- och FC-adaptrar till ljuskällan.

Tekniska Data:

  • Powermeter
  • Våglängd
    850,1310, 1490, 1550nm
  • Noggrannhet
    5%
  • Batteri livslängd
    ca. 360 timmar
  • Batterier
    3 x 1,5 LR06
  • Ljuskälla
  • Våglängd
    850nm
  • Stabilitet
    0,5dB v/15 min. & 0,1dB v/ 8 timmar
  • Batteri livslängd
    ca. 40 timmar
  • Batterier
    3 x 1,5 LR06
  • Generellt
  • Arbetstemperatur
    -10...60°C

Ladda ner